72 Rafael PES 2010
| Name | Rafael |
|---|---|
| ID | 38590 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
62
Defence
73
Body Balance
79
Stamina
82
Top Speed
82
Acceleration
77
Response
81
Agility
77
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
77
Shot Power
68
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
71
Swerve
74
Header
79
Jump
75
Technique
77
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Rafael |
|---|---|
| ID | 38590 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
