79 Ranocchia PES 2010
| Name | Ranocchia |
|---|---|
| Full Name | Andrea Ranocchia |
| ID | 39478 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Bari |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 195cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
52
Attack
84
Defence
83
Body Balance
77
Stamina
72
Top Speed
73
Acceleration
77
Response
72
Agility
73
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
59
Shot Accuracy
73
Shot Power
60
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
62
Swerve
78
Header
77
Jump
72
Technique
55
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S09 Covering
| Name | Ranocchia |
|---|---|
| Full Name | Andrea Ranocchia |
| ID | 39478 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.S. Bari |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 195cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
