70 Redondo PES 2008
| Name | Redondo |
|---|---|
| ID | 7377 |
| Nationality | Spain |
| Club | Getafe CF |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
46
Defence
73
Body Balance
77
Stamina
76
Top Speed
72
Acceleration
69
Response
77
Agility
79
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
73
Shot Power
72
Shot Technique
71
Free Kick Accuracy
72
Swerve
68
Header
70
Jump
77
Technique
73
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Redondo |
|---|---|
| ID | 7377 |
| Nationality | Spain |
| Club | Getafe CF |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 10 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
