68 Remy PES 2008
| Name | Remy |
|---|---|
| Full Name | Loïc Rémy |
| ID | 35019 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique Lyonnais |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
38
Defence
81
Body Balance
78
Stamina
78
Top Speed
74
Acceleration
73
Response
74
Agility
81
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
77
Shot Power
73
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
67
Header
72
Jump
81
Technique
74
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
| Name | Remy |
|---|---|
| Full Name | Loïc Rémy |
| ID | 35019 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique Lyonnais |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 12 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
