65 Ricardo Veron PES 2008
| Name | Ricardo Veron |
|---|---|
| ID | 8989 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
65
Defence
71
Body Balance
77
Stamina
78
Top Speed
77
Acceleration
70
Response
75
Agility
74
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
77
Shot Power
60
Shot Technique
58
Free Kick Accuracy
65
Swerve
67
Header
74
Jump
77
Technique
67
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Ricardo Veron |
|---|---|
| ID | 8989 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 2 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
