68 Rimoldi PES 2008
| Name | Rimoldi |
|---|---|
| ID | 32079 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Genoa |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
58
Defence
78
Body Balance
80
Stamina
80
Top Speed
76
Acceleration
72
Response
75
Agility
73
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
77
Shot Power
65
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
68
Swerve
64
Header
73
Jump
76
Technique
70
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Rimoldi |
|---|---|
| ID | 32079 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Genoa |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 18 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
