66 Riviere PES 2009
| Name | Riviere |
|---|---|
| Full Name | Emmanuel Rivière |
| ID | 38442 |
| Nationality | France |
| Club | A.S. Saint-Etienne |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 29 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
36
Defence
78
Body Balance
75
Stamina
79
Top Speed
77
Acceleration
75
Response
70
Agility
77
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
77
Shot Power
66
Shot Technique
59
Free Kick Accuracy
54
Swerve
68
Header
79
Jump
72
Technique
78
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Scoring
| Name | Riviere |
|---|---|
| Full Name | Emmanuel Rivière |
| ID | 38442 |
| Nationality | France |
| Club | A.S. Saint-Etienne |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 29 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
