69 Roberto PES 2009
| Name | Roberto |
|---|---|
| Full Name | Roberto Jiménez Gago |
| ID | 33727 |
| Nationality | Spain |
| Club | Rhu Azul/Blanco |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
70
Defence
77
Body Balance
57
Stamina
64
Top Speed
66
Acceleration
79
Response
67
Agility
50
Dribble Accuracy
51
Dribble Speed
52
Short Pass Accuracy
51
Short Pass Speed
49
Long Pass Accuracy
50
Long Pass Speed
44
Shot Accuracy
74
Shot Power
41
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
41
Swerve
40
Header
78
Jump
46
Technique
57
Aggression
63
Mentality
70
GK Skills
60
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Roberto |
|---|---|
| Full Name | Roberto Jiménez Gago |
| ID | 33727 |
| Nationality | Spain |
| Club | Rhu Azul/Blanco |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
