71 Romo PES 2010
| Name | Romo |
|---|---|
| Full Name | Rafael Romo |
| ID | 39813 |
| Nationality | Venezuela |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 197cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
69
Defence
77
Body Balance
49
Stamina
66
Top Speed
63
Acceleration
75
Response
60
Agility
49
Dribble Accuracy
40
Dribble Speed
50
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
49
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
30
Shot Accuracy
86
Shot Power
30
Shot Technique
30
Free Kick Accuracy
30
Swerve
45
Header
70
Jump
49
Technique
50
Aggression
60
Mentality
80
GK Skills
63
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Romo |
|---|---|
| Full Name | Rafael Romo |
| ID | 39813 |
| Nationality | Venezuela |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 197cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
