63 Roncaglia PES 2009
| Name | Roncaglia |
|---|---|
| Full Name | Facundo Roncaglia |
| ID | 37511 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
68
Defence
74
Body Balance
76
Stamina
76
Top Speed
73
Acceleration
70
Response
72
Agility
67
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
63
Long Pass Accuracy
62
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
72
Shot Power
54
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
53
Swerve
69
Header
75
Jump
70
Technique
53
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Roncaglia |
|---|---|
| Full Name | Facundo Roncaglia |
| ID | 37511 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
