68 Routledge PES 2008
| Name | Routledge |
|---|---|
| Full Name | Wayne Routledge |
| ID | 8760 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | None |
| Position | WF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
43
Defence
66
Body Balance
86
Stamina
82
Top Speed
85
Acceleration
72
Response
86
Agility
85
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
79
Shot Power
69
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
71
Swerve
60
Header
80
Jump
82
Technique
85
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Routledge |
|---|---|
| Full Name | Wayne Routledge |
| ID | 8760 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | None |
| Position | WF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
