74 Ruben Maldonado PES 2008
| Name | Ruben Maldonado |
|---|---|
| ID | 32494 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | Napoli |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
75
Defence
79
Body Balance
77
Stamina
83
Top Speed
76
Acceleration
77
Response
76
Agility
71
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
77
Shot Power
60
Shot Technique
59
Free Kick Accuracy
60
Swerve
78
Header
77
Jump
71
Technique
59
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
| Name | Ruben Maldonado |
|---|---|
| ID | 32494 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | Napoli |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 6 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
