74 Ruddy PES 2009
| Name | Ruddy |
|---|---|
| Full Name | John Ruddy |
| ID | 32386 |
| Nationality | England |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 196cm |
| Weight | 80kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
71
Defence
82
Body Balance
56
Stamina
65
Top Speed
64
Acceleration
81
Response
65
Agility
53
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
52
Short Pass Accuracy
56
Short Pass Speed
50
Long Pass Accuracy
58
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
75
Shot Power
42
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
42
Swerve
40
Header
76
Jump
43
Technique
61
Aggression
65
Mentality
77
GK Skills
63
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Ruddy |
|---|---|
| Full Name | John Ruddy |
| ID | 32386 |
| Nationality | England |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 196cm |
| Weight | 80kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players