72 Ruiter PES 2009
| Name | Ruiter |
|---|---|
| Full Name | Robbin Ruiter |
| ID | 38456 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Volendam |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 196cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
65
Defence
86
Body Balance
55
Stamina
66
Top Speed
65
Acceleration
76
Response
63
Agility
50
Dribble Accuracy
52
Dribble Speed
48
Short Pass Accuracy
40
Short Pass Speed
52
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
80
Shot Power
43
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
40
Swerve
45
Header
70
Jump
50
Technique
54
Aggression
60
Mentality
75
GK Skills
60
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Ruiter |
|---|---|
| Full Name | Robbin Ruiter |
| ID | 38456 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Volendam |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 196cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
