71 S. Fernandez PES 2010
| Name | S. Fernandez |
|---|---|
| Full Name | Sebastián Fernández |
| ID | 40761 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Uruguay |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 69kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
43
Defence
70
Body Balance
83
Stamina
80
Top Speed
83
Acceleration
78
Response
84
Agility
81
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
73
Shot Power
72
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
63
Swerve
66
Header
74
Jump
78
Technique
78
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | S. Fernandez |
|---|---|
| Full Name | Sebastián Fernández |
| ID | 40761 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Uruguay |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 69kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
