81 S. Handanovic PES 2010
| Name | S. Handanovic |
|---|---|
| Full Name | Samir Handanović |
| ID | 8978 |
| Nationality | Slovenia |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Slovenia |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
88
Defence
86
Body Balance
61
Stamina
61
Top Speed
60
Acceleration
89
Response
63
Agility
53
Dribble Accuracy
55
Dribble Speed
53
Short Pass Accuracy
58
Short Pass Speed
53
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
76
Shot Power
41
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
42
Swerve
45
Header
75
Jump
45
Technique
52
Aggression
62
Mentality
85
GK Skills
72
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | S. Handanovic |
|---|---|
| Full Name | Samir Handanović |
| ID | 8978 |
| Nationality | Slovenia |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Slovenia |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 193cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

