75 S. Romero PES 2008
| Name | S. Romero |
|---|---|
| Full Name | Sergio Romero |
| ID | 36949 |
| Nationality | Argentina |
| Club | AZ |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 192cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
42
Attack
78
Defence
80
Body Balance
73
Stamina
65
Top Speed
72
Acceleration
85
Response
70
Agility
58
Dribble Accuracy
48
Dribble Speed
63
Short Pass Accuracy
60
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
82
Shot Power
38
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
43
Swerve
44
Header
80
Jump
63
Technique
64
Aggression
65
Mentality
75
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | S. Romero |
|---|---|
| Full Name | Sergio Romero |
| ID | 36949 |
| Nationality | Argentina |
| Club | AZ |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 192cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
