73 Sam Ricketts PES 2010
| Name | Sam Ricketts |
|---|---|
| Full Name | Sam Ricketts |
| ID | 30181 |
| Nationality | Wales |
| Club | Middlebrook |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
62
Defence
78
Body Balance
84
Stamina
76
Top Speed
75
Acceleration
70
Response
72
Agility
74
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
79
Shot Power
64
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
73
Header
76
Jump
70
Technique
75
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition
Skills
- S08 Slide Tackle
| Name | Sam Ricketts |
|---|---|
| Full Name | Sam Ricketts |
| ID | 30181 |
| Nationality | Wales |
| Club | Middlebrook |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
