88 Samuel PES 2009
| Name | Samuel |
|---|---|
| Full Name | Walter Samuel |
| ID | 1732 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 25 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
89
Defence
88
Body Balance
78
Stamina
74
Top Speed
71
Acceleration
85
Response
72
Agility
70
Dribble Accuracy
64
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
80
Shot Power
67
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
67
Swerve
87
Header
86
Jump
78
Technique
57
Aggression
81
Mentality
50
GK Skills
81
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Covering
- Defensive Control
| Name | Samuel |
|---|---|
| Full Name | Walter Samuel |
| ID | 1732 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 25 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
