72 Savio PES 2010
| Name | Savio |
|---|---|
| ID | 40199 |
| Nationality | Brazil |
| Club | FK Crvena Zvezda |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
66
Defence
83
Body Balance
79
Stamina
73
Top Speed
73
Acceleration
73
Response
73
Agility
76
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
81
Shot Power
63
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
65
Swerve
71
Header
72
Jump
77
Technique
63
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Savio |
|---|---|
| ID | 40199 |
| Nationality | Brazil |
| Club | FK Crvena Zvezda |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 2 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
