75 Scaloni PES 2008
| Name | Scaloni |
|---|---|
| Full Name | Lionel Scaloni |
| ID | 2010 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
72
Attack
70
Defence
80
Body Balance
80
Stamina
83
Top Speed
76
Acceleration
72
Response
75
Agility
77
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
84
Shot Power
67
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
66
Swerve
70
Header
73
Jump
74
Technique
75
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Scaloni |
|---|---|
| Full Name | Lionel Scaloni |
| ID | 2010 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
