64 Scardovelli PES 2008
| Name | Scardovelli |
|---|---|
| ID | 37165 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
62
Defence
65
Body Balance
73
Stamina
78
Top Speed
72
Acceleration
68
Response
70
Agility
71
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
71
Shot Power
57
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
65
Swerve
67
Header
75
Jump
73
Technique
66
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Scardovelli |
|---|---|
| ID | 37165 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 176cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 6 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
