78 Scarpi PES 2009
| Name | Scarpi |
|---|---|
| ID | 32091 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 73 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
80
Defence
81
Body Balance
55
Stamina
65
Top Speed
66
Acceleration
85
Response
65
Agility
52
Dribble Accuracy
51
Dribble Speed
53
Short Pass Accuracy
52
Short Pass Speed
57
Long Pass Accuracy
59
Long Pass Speed
41
Shot Accuracy
81
Shot Power
43
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
45
Swerve
45
Header
76
Jump
50
Technique
62
Aggression
75
Mentality
82
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Scarpi |
|---|---|
| ID | 32091 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 73 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
