65 Schneider PES 2008
| Name | Schneider |
|---|---|
| ID | 31051 |
| Nationality | France |
| Club | RC Strasbourg |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 40 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
59
Attack
68
Defence
72
Body Balance
78
Stamina
74
Top Speed
76
Acceleration
69
Response
75
Agility
69
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
59
Shot Accuracy
73
Shot Power
59
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
54
Swerve
70
Header
72
Jump
69
Technique
62
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
60
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Schneider |
|---|---|
| ID | 31051 |
| Nationality | France |
| Club | RC Strasbourg |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 40 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
