80 Senderos PES 2008
| Name | Senderos |
|---|---|
| Full Name | Philippe Senderos |
| ID | 5407 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Arsenal |
| National Team | Switzerland |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
81
Defence
86
Body Balance
78
Stamina
82
Top Speed
70
Acceleration
76
Response
68
Agility
69
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
79
Shot Power
56
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
58
Swerve
83
Header
79
Jump
69
Technique
60
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Defensive Control
| Name | Senderos |
|---|---|
| Full Name | Philippe Senderos |
| ID | 5407 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | Arsenal |
| National Team | Switzerland |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

