77 Sergio Asenjo PES 2010
| Name | Sergio Asenjo |
|---|---|
| Full Name | Sergio Asenjo |
| ID | 37388 |
| Nationality | Spain |
| Club | C. Atlético Madrid |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
84
Defence
77
Body Balance
59
Stamina
68
Top Speed
70
Acceleration
87
Response
73
Agility
53
Dribble Accuracy
53
Dribble Speed
52
Short Pass Accuracy
56
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
77
Shot Power
44
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
42
Swerve
45
Header
80
Jump
51
Technique
63
Aggression
68
Mentality
78
GK Skills
68
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Sergio Asenjo |
|---|---|
| Full Name | Sergio Asenjo |
| ID | 37388 |
| Nationality | Spain |
| Club | C. Atlético Madrid |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
