66 Shaqiri PES 2010
| Name | Shaqiri |
|---|---|
| Full Name | Xherdan Shaqiri |
| ID | 40422 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 168cm |
| Weight | 61kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
46
Defence
65
Body Balance
75
Stamina
78
Top Speed
78
Acceleration
73
Response
81
Agility
75
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
64
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
70
Shot Power
66
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
73
Swerve
67
Header
69
Jump
74
Technique
71
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | Shaqiri |
|---|---|
| Full Name | Xherdan Shaqiri |
| ID | 40422 |
| Nationality | Switzerland |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 17 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 168cm |
| Weight | 61kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
