71 Shawcross PES 2009
| Name | Shawcross |
|---|---|
| Full Name | Ryan Shawcross |
| ID | 37078 |
| Nationality | Wales |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 17 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
74
Defence
80
Body Balance
73
Stamina
74
Top Speed
73
Acceleration
73
Response
70
Agility
65
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
54
Shot Accuracy
74
Shot Power
55
Shot Technique
57
Free Kick Accuracy
57
Swerve
76
Header
78
Jump
67
Technique
60
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Shawcross |
|---|---|
| Full Name | Ryan Shawcross |
| ID | 37078 |
| Nationality | Wales |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 17 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
