70 Shevchuk PES 2009
| Name | Shevchuk |
|---|---|
| Full Name | Vyacheslav Shevchuk |
| ID | 5036 |
| Nationality | Ukraine |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
65
Defence
73
Body Balance
80
Stamina
81
Top Speed
78
Acceleration
70
Response
76
Agility
78
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
76
Shot Power
61
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
65
Header
75
Jump
75
Technique
70
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Shevchuk |
|---|---|
| Full Name | Vyacheslav Shevchuk |
| ID | 5036 |
| Nationality | Ukraine |
| Club | Shakhtar Donetsk |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 13 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
