66 Shin Hyung Min PES 2010
| Name | Shin Hyung Min |
|---|---|
| Full Name | Shin Hyung-min |
| ID | 12376 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
58
Attack
69
Defence
83
Body Balance
82
Stamina
74
Top Speed
75
Acceleration
75
Response
73
Agility
69
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
72
Shot Power
65
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
61
Swerve
76
Header
77
Jump
68
Technique
56
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition
Skills
- S09 Covering
| Name | Shin Hyung Min |
|---|---|
| Full Name | Shin Hyung-min |
| ID | 12376 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 76kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
