71 Shittu PES 2008
| Name | Shittu |
|---|---|
| ID | 50164 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 86kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
38
Attack
73
Defence
73
Body Balance
60
Stamina
59
Top Speed
67
Acceleration
76
Response
66
Agility
47
Dribble Accuracy
49
Dribble Speed
49
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
58
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
46
Shot Accuracy
74
Shot Power
50
Shot Technique
49
Free Kick Accuracy
46
Swerve
49
Header
75
Jump
52
Technique
64
Aggression
76
Mentality
78
GK Skills
63
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Shittu |
|---|---|
| ID | 50164 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 86kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players