72 Siljome (Simeone) PES 2008
| Name | Siljome |
|---|---|
| Real Name | Simeone |
| ID | 67271 |
| Real ID | 1735 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Free Agent |
| National Team | Classic Argentina |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 77kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
78
Defence
82
Body Balance
67
Stamina
76
Top Speed
69
Acceleration
84
Response
69
Agility
71
Dribble Accuracy
69
Dribble Speed
81
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
71
Shot Accuracy
79
Shot Power
72
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
63
Swerve
90
Header
78
Jump
82
Technique
62
Aggression
88
Mentality
50
GK Skills
84
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Centre
- Marking
- Covering
| Name | Siljome |
|---|---|
| Real Name | Simeone |
| ID | 67271 |
| Real ID | 1735 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Free Agent |
| National Team | Classic Argentina |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 77kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
