69 Silvestre PES 2010
| Name | Silvestre |
|---|---|
| Full Name | Matías Silvestre |
| ID | 7030 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Calcio Catania |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
77
Defence
78
Body Balance
79
Stamina
76
Top Speed
74
Acceleration
70
Response
74
Agility
74
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
67
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
78
Shot Power
65
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
78
Header
75
Jump
73
Technique
70
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Silvestre |
|---|---|
| Full Name | Matías Silvestre |
| ID | 7030 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Calcio Catania |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 6 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
