73 Simic PES 2010
| Name | Simic |
|---|---|
| ID | 1228 |
| Nationality | Croatia |
| Club | AS Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
82
Defence
78
Body Balance
78
Stamina
73
Top Speed
74
Acceleration
76
Response
72
Agility
72
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
74
Shot Power
58
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
63
Swerve
74
Header
80
Jump
74
Technique
56
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
3
Condition
Skills
- S09 Covering
| Name | Simic |
|---|---|
| ID | 1228 |
| Nationality | Croatia |
| Club | AS Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 33 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 14 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
