76 Simonsen PES 2010
| Name | Simonsen |
|---|---|
| ID | 4150 |
| Nationality | England |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
75
Defence
84
Body Balance
56
Stamina
62
Top Speed
63
Acceleration
82
Response
65
Agility
53
Dribble Accuracy
49
Dribble Speed
50
Short Pass Accuracy
55
Short Pass Speed
56
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
80
Shot Power
40
Shot Technique
41
Free Kick Accuracy
41
Swerve
40
Header
73
Jump
48
Technique
54
Aggression
71
Mentality
80
GK Skills
66
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Simonsen |
|---|---|
| ID | 4150 |
| Nationality | England |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 1 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
