83 Sissoko PES 2009
| Name | Sissoko |
|---|---|
| Full Name | Mohamed Sissoko |
| ID | 5521 |
| Nationality | Mali |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
77
Defence
88
Body Balance
90
Stamina
82
Top Speed
80
Acceleration
84
Response
78
Agility
79
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
80
Shot Power
70
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
75
Header
82
Jump
82
Technique
68
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Centre
- Marking
- Sliding Tackle
- Covering
| Name | Sissoko |
|---|---|
| Full Name | Mohamed Sissoko |
| ID | 5521 |
| Nationality | Mali |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
