72 Siviglia PES 2009
| Name | Siviglia |
|---|---|
| ID | 2617 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
80
Defence
77
Body Balance
82
Stamina
75
Top Speed
74
Acceleration
82
Response
72
Agility
70
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
72
Shot Power
56
Shot Technique
50
Free Kick Accuracy
62
Swerve
78
Header
78
Jump
72
Technique
58
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
83
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Covering
| Name | Siviglia |
|---|---|
| ID | 2617 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 35 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 13 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
