59 Smalling PES 2010
| Name | Smalling |
|---|---|
| Full Name | Chris Smalling |
| ID | 40257 |
| Nationality | England |
| Club | West London White |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 194cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
69
Defence
81
Body Balance
72
Stamina
71
Top Speed
73
Acceleration
69
Response
66
Agility
65
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
77
Shot Power
52
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
52
Swerve
74
Header
71
Jump
68
Technique
66
Aggression
62
Mentality
50
GK Skills
62
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | Smalling |
|---|---|
| Full Name | Chris Smalling |
| ID | 40257 |
| Nationality | England |
| Club | West London White |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 194cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 26 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
