50 Soares PES 2008
| Name | Soares |
|---|---|
| ID | 50187 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 76kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
71
Attack
40
Defence
63
Body Balance
83
Stamina
64
Top Speed
81
Acceleration
68
Response
73
Agility
63
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
61
Short Pass Accuracy
62
Short Pass Speed
57
Long Pass Accuracy
55
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
71
Shot Power
66
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
63
Swerve
64
Header
71
Jump
72
Technique
70
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
59
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Soares |
|---|---|
| ID | 50187 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 76kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players