71 Sokratis PES 2008
| Name | Sokratis |
|---|---|
| Full Name | Sokratis Papastathopoulos |
| ID | 36358 |
| Nationality | Greece |
| Club | Aek Athens FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
73
Defence
82
Body Balance
74
Stamina
78
Top Speed
73
Acceleration
74
Response
70
Agility
65
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
52
Shot Accuracy
77
Shot Power
53
Shot Technique
56
Free Kick Accuracy
58
Swerve
75
Header
74
Jump
65
Technique
52
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Sokratis |
|---|---|
| Full Name | Sokratis Papastathopoulos |
| ID | 36358 |
| Nationality | Greece |
| Club | Aek Athens FC |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
