76 Sosa PES 2008
| Name | Sosa |
|---|---|
| ID | 4052 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Napoli |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
45
Defence
85
Body Balance
70
Stamina
73
Top Speed
68
Acceleration
77
Response
66
Agility
74
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
79
Shot Accuracy
82
Shot Power
77
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
63
Swerve
84
Header
82
Jump
74
Technique
78
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- Post Player
| Name | Sosa |
|---|---|
| ID | 4052 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Napoli |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 9 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
