75 Squizzi PES 2009
| Name | Squizzi |
|---|---|
| Full Name | Lorenzo Squizzi |
| ID | 32759 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
75
Defence
80
Body Balance
58
Stamina
67
Top Speed
68
Acceleration
84
Response
70
Agility
52
Dribble Accuracy
53
Dribble Speed
53
Short Pass Accuracy
52
Short Pass Speed
53
Long Pass Accuracy
57
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
78
Shot Power
45
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
47
Swerve
47
Header
81
Jump
48
Technique
64
Aggression
74
Mentality
77
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Squizzi |
|---|---|
| Full Name | Lorenzo Squizzi |
| ID | 32759 |
| Nationality | Italy |
| Club | A.C. Chievo Verona |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
