81 Stekelenburg PES 2008
| Name | Stekelenburg |
|---|---|
| Full Name | Maarten Stekelenburg |
| ID | 3222 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 194cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
83
Defence
85
Body Balance
67
Stamina
64
Top Speed
69
Acceleration
86
Response
67
Agility
57
Dribble Accuracy
52
Dribble Speed
61
Short Pass Accuracy
58
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
44
Shot Accuracy
80
Shot Power
40
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
43
Swerve
42
Header
78
Jump
55
Technique
65
Aggression
67
Mentality
86
GK Skills
70
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Stekelenburg |
|---|---|
| Full Name | Maarten Stekelenburg |
| ID | 3222 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 194cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
