74 Steve Davis PES 2008
| Name | Steve Davis |
|---|---|
| Full Name | Steven Davis |
| ID | 7946 |
| Nationality | Northern Ireland |
| Club | Fulham |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
55
Defence
69
Body Balance
82
Stamina
80
Top Speed
82
Acceleration
76
Response
84
Agility
77
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
79
Shot Power
69
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
68
Swerve
70
Header
78
Jump
80
Technique
77
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Passing
| Name | Steve Davis |
|---|---|
| Full Name | Steven Davis |
| ID | 7946 |
| Nationality | Northern Ireland |
| Club | Fulham |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
