75 Taiwo PES 2008
| Name | Taiwo |
|---|---|
| Full Name | Taye Taiwo |
| ID | 30293 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | Olympique de Marseille |
| National Team | Nigeria |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
59
Defence
79
Body Balance
83
Stamina
83
Top Speed
83
Acceleration
69
Response
78
Agility
74
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
90
Shot Power
70
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
71
Swerve
68
Header
78
Jump
71
Technique
76
Aggression
62
Mentality
50
GK Skills
60
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Taiwo |
|---|---|
| Full Name | Taye Taiwo |
| ID | 30293 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | Olympique de Marseille |
| National Team | Nigeria |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

