85 Thiago Silva PES 2010
| Name | Thiago Silva |
|---|---|
| Full Name | Thiago Silva |
| ID | 39173 |
| Nationality | Brazil |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Brazil |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
83
Defence
84
Body Balance
80
Stamina
82
Top Speed
77
Acceleration
82
Response
76
Agility
76
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
84
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
84
Shot Power
67
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
64
Swerve
80
Header
90
Jump
75
Technique
65
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
- S07 Man Marking
- S09 Covering
- Shooting from Distance
| Name | Thiago Silva |
|---|---|
| Full Name | Thiago Silva |
| ID | 39173 |
| Nationality | Brazil |
| Club | A.C. Milan |
| National Team | Brazil |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 33 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

