64 Tixier PES 2009
| Name | Tixier |
|---|---|
| ID | 35021 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
63
Defence
74
Body Balance
79
Stamina
76
Top Speed
75
Acceleration
70
Response
74
Agility
71
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
57
Shot Accuracy
73
Shot Power
58
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
63
Swerve
68
Header
75
Jump
72
Technique
63
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | Tixier |
|---|---|
| ID | 35021 |
| Nationality | France |
| Club | Havre Athletic Club |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 21 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
