87 Toldo PES 2010
| Name | Toldo |
|---|---|
| Full Name | Francesco Toldo |
| ID | 962 |
| Nationality | Italy |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 37 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 196cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
89
Defence
93
Body Balance
55
Stamina
63
Top Speed
60
Acceleration
89
Response
64
Agility
55
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
57
Short Pass Accuracy
60
Short Pass Speed
61
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
80
Shot Power
43
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
41
Swerve
43
Header
76
Jump
51
Technique
48
Aggression
80
Mentality
93
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
- S11 Penalty Saver
| Name | Toldo |
|---|---|
| Full Name | Francesco Toldo |
| ID | 962 |
| Nationality | Italy |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 37 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 196cm |
| Weight | 90kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
