79 Tonetto PES 2008
| Name | Tonetto |
|---|---|
| ID | 6730 |
| Nationality | Italy |
| Club | Roma |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
68
Defence
74
Body Balance
84
Stamina
85
Top Speed
80
Acceleration
75
Response
80
Agility
78
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
82
Shot Power
71
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
75
Swerve
74
Header
78
Jump
77
Technique
75
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Shooting from Distance
- Sliding Tackle
| Name | Tonetto |
|---|---|
| ID | 6730 |
| Nationality | Italy |
| Club | Roma |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 22 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
