83 Toure PES 2009
| Name | Toure |
|---|---|
| Full Name | Kolo Touré |
| ID | 4865 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | North London |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
82
Defence
90
Body Balance
86
Stamina
87
Top Speed
85
Acceleration
81
Response
77
Agility
71
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
90
Shot Power
68
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
62
Swerve
75
Header
90
Jump
73
Technique
74
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Shooting from Distance
- Marking
- Covering
| Name | Toure |
|---|---|
| Full Name | Kolo Touré |
| ID | 4865 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | North London |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

